Az előző blogposztban meséltem a kicsiny konyha problémáiról, most jöjjenek alább a megoldások, tippek.

  • A főzés kezdetekor ugye evidens, hogy bekapcsoljuk a tűzhely fölé helyezett pára/szagelszívót, vagy a közelben lévő ablakot nyitjuk ki, de sokszor ezek sem elegendők a szagok/pára ellen.
    Ha töltött káposzta, húsvéti sonka főzésébe kezdünk – amelyek igencsak hosszú főzési időt igényelnek -, érdemes az erkélyre, teraszra (esetleg nagyobb mélységű, ráccsal körülvédett ablakpárkányra) kisebb elektromos rezsót kitenni, s azon főzni kint a szabad levegőn.
    Főzéskor gyakorta használok fedőt, illetve a kuktát is bevetem, hogy rövidebb főzési időt kapjak. Sokszor a sütőt alkalmazom zöldségek, halak párolására is (belső légkeveréssel), így jobban tudom a szagokat is visszaszorítani. Ugyanezen megfontolásból gyakran készítek egytálételeket is a sütőben. Hogy soha ne érjen meglepetésként a konyhámban megjelenő füst, megelőzésként mindig megfelelő méretű (magasságú), szükség esetén jól záródó főző- vagy sütőedényt használok (hogy ne fusson ki vagy buggyanjon ki az étel a tűzhely forró részeire, különben ott szenesedik addig, míg kész nem leszek a sütéssel-főzéssel). Ezen felül használok csiripelő időzítőt is, hogy figyelmeztessen, mikor kell a tűzhelyet időben elzárni. Sütéshez hőálló üvegtálakat használok, mert így jól látom, hol tart az étel sülése (ami szerintem tartósabb a teflonedénynél és könnyebb elmosni is).

  • A konyhai alsóbútorok mind fiókosak lettek, hogy könnyen hozzáférhessek minden olyan konyhai eszközhöz, amire épp szükségem van. Nincs hangos ajtócsapkodás lisztes kézzel, hanem a fiókokat egy szimpla kis csipőmozgással be tudom tolni, amik aztán hangtalanul tudnak maguktól bezáródni.
    Egy kis marketing-szöveget* emelek ide, hogy miért is szeretem a fiókosat 🤓: “A beépített tompítóknak köszönhetően az ajtók lassan, csendesen és lágyan csukódnak. Mivel a fiókok teljesen kihúzhatók, könnyen átlátható és hozzáférhető a tartalmuk. Kicsúszásgátlóval ellátott fiókok. A fiókok az utolsó néhány centiméteren önműködően záródnak.” Ugye jól hangzik…

  • Amikor a főzési idő elérkezik, az egy szent idő, amikor nincs lábatlankodás a konyhában rajtam kívül, mert az egészen az ebéd tálalásáig a felségterületemmé válik. Férjem tiszteletben tartja ezt, ilyenkor nem zavar s nem stresszel az ott tartózkodásával. De van, hogy a főzés közös programunk lesz, ilyenkor előre megbeszéljük azt, hogy ki mit fog csinálni, s összhangban tudunk mozogni ebben a szűk térben is (néha behúzott hassal😅).
    Ha van lehajtható étkezőasztalkánk, érdemes falig lehajtani, s máris nagyobb teret kapunk.
  • A konyhai műveletek közben is mosogatok, igyekszem mindent elmosni s hamar elrakni is a helyükre, hogy aztán ne legyenek útban. Így ebédre sem telik meg a mosogató, ebéd után sem lesz sok egyszerre. Túl sok edényt s eszközt nem tárolok a konyhában, csak annyit, amennyire szükségem van. Tapasztalom, hogy kétszemélyes konyhába inkább több kisméretű lábas, sütőedény kell s csak néhány nagyobb méretű (pl. a lekvárfőzéshez).
  • Miután kevés a munkafelület, priorításokat kell felállítani, sorrendet betartani, illetve több előkészületet kell tenni a főzések előtt, hogy időben el tudjak készülni minden munkafázissal. Jó, ha van egy nagyobb fagyasztónk/hűtőnk, amit feltölthetünk idényzöldségekkel/-gyümölcsökkel, fűszernövényekkel előre mosva és aprítva, sőt húsokkal is megfelelően előkészítve. Érdemes saját készítésű kompótot, savanyúságot, üvegben eltett leves-zöldséget, lecsót, fokhagymát, stb. készíteni.
    Kompakt eszközöket kell beszerezni a konyhába, többfunkciósakat, így kevesebb helyet foglalnak el.
  • Olyan konyhabútort tervezzünk a konyhánkba, hogy a befőtteseink s lekvárjaink – a zárt felsőszekrények legfelső polcain – is elférjenek. Ha nem szeretnénk a megüresedett befőttesüvegektől megszabadulni, hanem azokat majd ismét felhasználni, addig külön dobozokban tárolva garázsba vagy kerti sufniba is el lehet helyezni.
    Nyáron a burgonya, hagyma, stb. hűvös tárolást igényelnek, de miután nem rendelkezem jó hűvös kamrával, pincével, mindig csak annyit veszek belőlük, amennyi szükséges az elkövetkező napok főzéseihez. Burgonya, hagyma fagyasztása is egy lehetséges megoldás.
    Téli hosszabb tárolás szigorúan fagymentes helyen oldható meg. (És ne tároljuk egymás mellett a burgit s a vöröshagymát)
  • Konyhapult fölé, mosogató fölé megfelelő világítótesteket kell felszerelni, így a napokig tartó borús idő sem veheti el a kedved a konyhai tündérkedéstől.

Kiskonyhában is életre kelhetnek izgalmas receptek…

*IKEA