Szeretnék az alábbi írásommal egy tévhitet eloszlatni, miszerint kislakásban nem kell sokat takarítani, rendet rakni, nem kell oly sok energiát belefektetni. Sokan gondolják, hogy ha kis tér, akkor kevesebb is a munka vele. Khm… nem egy ilyen állításba futottam bele a neten, s jól megforgattam akkor a szemeimet, hiszen ezzel az állítással csak az derült ki, hogy sosem laktak kislakásban.
Eddigi életemben elég sokat költöztem, kisebbe-nagyobba, mindenfélébe (szüleim elmondása szerint, amikor még nagyon kicsi voltam, 32 helyiséggel rendelkező, átriumos házban is laktunk, onnan vannak a legelső emlékeim is), a tapasztalat azt mondatja velem, hogy minél kisebb a tér, annál jobban koncentrálódik a por, hamarabb keletkeznek porcicák, mint nagyobb alapterületeken. Így, ha nem is kell nagy tereken végigmenni, sokkal gyakrabban kell takarítani. Az is tény sajnos, hogy itt a rendetlenség is könnyebben tud kibontakozni, igen hamar káosz lehet a vége, ha a rendrakásban nem vagy eléggé rendszeres és következetes.
Mi jut eszünkbe a takarítás és rendrakás szóra? Ugye máris azt vizionáljuk, hogy ehhez nyolc kart kell növesztenünk, hogy fenekestül fel tudjuk forgatni a lakásunkat, pakolni végeláthatatlan, mindent letörölni, huzatot lehúzni-felhúzni, szennyest kimosni-szárítani, szemetet és felesleget kidobni, mindeközben rengeteg vizet és vegyszert használni? Totális kipurcanás… Már önmagában, ha csak rágondolunk is, ólmos fáradtság vesz erőt rajtunk.
Pedig nem így kellene gondolnunk erre, hiszen a rend és a tisztaság nagyon könnyen, félkézzel is megoldható és fenntartható, ennek titka a napi rutinunkba, mindennapi teendőinkbe beépített apró mozdulatok sora s jónéhány praktika is.
Az alábbi – apró mozdulatos, praktikus – tippek egy tisztaságmániás, háziporra és kutya-macskaszőrre közepesen allergiás tollából erednek. Nem kőbe vésett szabályok ezek, csupán tapasztalatokon alapuló javaslatok, hogy miképp juthatunk egy rendes és tiszta, max. kétszemélyes (gyermek- és állatmentes) kislakáshoz nagyobb felfordulás és fejfájás nélkül. A mihez tartás végett jelzem, hogy az a társasház, amelyben a kislakásunk van, nagyon jó, tiszta levegőjű környéken van.

Takarítási és rendrakási tanácsok kifejezetten kislakásra

1. Padló és szőnyeg:

MI KELL IDE?

  • Bármikor könnyedén előkapható, picike, de erős porszívó többféle fejjel, méretezhető szívócsővel, szabályozható szívóerősséggel, és/vagy
  • sarkokat is kipucolni képes robotporszívó, ha arra alkalmas a padlófelület és/vagy
  • szőnyegporoló, tisztítóhenger.

HOGYAN?

  • Hetente minimum kétszer érdemes alaposan kiporszívózni a kislakást (ez kb. 15-20 percet vesz igénybe)
  • Belépő-szőnyeget, ill. lábtörlőt és ha van több kisszőnyeg is a lakásban, azokat is sűrűn kell porszívózni, esetleg alaposan kirázni (mert jól be tudják fogni a porcicákat) – ez kb. 5-10 perc.
  • Ha lehet, mosógépben mosható kisszőnyeget teríts a padlóra, hogy időnként, de leginkább nyáron ki tudd mosni, aztán a napon szárítani is. Télen a friss hóban érdemes belehempergetni, nagyon jól lehet hóval felfrissíteni a szőnyeget, tisztább és színében üdébb is lesz.
  • Instant megoldásként (két porszívózás közt) tisztítóhengert lehet végig gurítani a padlón, ha nincs még nagy kosz, illetve ha nincs kedved a porszívót elővenni. A fürdőszoba padlóját egy nap többször is érdemes hengerelni (különösen hajmosós napokon). – ez alkalmanként kb. 5 perc.
  • Padlót hetente legalább egyszer, a porszívózás után fel kell mosni, különböző padlótisztító, -ápoló szerek kaphatók erre a célra. – ez kb. 15-20 perc.

MIT NE?

  • Padlószőnyeget ne telepíts, azt nem lehet jól tisztítani, alaposabb tisztításához nagyobb bútorok mozgatása is szükséges, ez azonban kistérben eléggé bonyolult. Porallergiásoknak talán nem is kell külön írnom, hogy miért is ellenjavallt a padlószőnyeg.
  • Ne hordj olyan ruhadarabokat a kislakásban, amik használat közben kisebb-nagyobb bolyhokat, szöszöket hagynak maguk után (pl. bizonyos melegítőruhák rossz minőségű bélései, zoknik). Elképesztő méretű cicákat tudsz ezekkel is teremteni…
  • Nagy méretű porszívót ne szerezz be, nem tudod hova elpakolni úgy, hogy ne legyen szem előtt, körülményes annak az összerakása, és nem is tudsz vele jól mozogni sem a kislakásban.

2. A portörlés

TANÁCSOK:

  • Ennek csak akkor van értelme, ha előtte megtörtént az alapos felporszívózás, minimum heti egy alkalommal végig kell menni minden poros felületen (ez nálunk kb. 1 óra).
  • Kislakásod berendezkedésekor legyen szempontod az, hogy minél kevesebb porfogó cuccod legyen. Kevés nyitott polcot (különösen nyitott könyvespolcot) használj, inkább zárt felületű bútorokkal rendezkedj be, ha nem szeretnél port törölgetni minden egyes tárgyadról.

HOGYAN, MIVEL?

  • Nedvesen: a portörlést intézheted egy kis glicerinnel is. Ha glicerines felmosóval, törlőkendővel kezeled a tisztítandó felületeket, azon nem tapad meg olyan gyorsan a por, szinte taszító hatással lesz rá. Patikában kapható, a felmosóvízhez, nedves törlőkendőhöz kis mennyiséget kell csak belőle hozzáadnod s már ténykedhetsz. Adagolási tipp: 1 liter vízhez 1 teáskanálnyi ecet és 1 teáskanálnyi glicerin.

  • Ha szárazon szeretnél port törölni, mikroszálas törlőkendővel vagy antisztatikus porolóval is megoldhatod (nálam ez annyira nem vált be, hatékonysága nem túlzottan jó, elektromos készülékeknél ne is használd az antisztatikus porolót).

3. Bútortextilek, függönyök:

  • A kanapé, fotel, ágy, rekamié, stb. huzata legyen lehúzható, mosógépben kimosható, illetve tisztítható, vasalható, valamint cserélhető.
  • Jó, ha van ugyanarra a bútorra több, akár különböző huzat is készletben.
  • Függönyöket is sűrűbben kell tisztítani (évszakonként minimum), porfogó mivoltuk miatt ez mindenképp indokolt.

4. Mosogatás:

  • Ne halmozd, ne pihentesd a piszkos edényeket a mosogatóban, hanem mielőbb mosogasd el a saját szennyesed, miután végeztél az étkezéssel.
  • Ha van mosogatógéped, az edényeket bepakolásukat megelőzően érdemes egy kis időre beáztatni.
  • A sütés-főzés folyamata alatt is javaslom mindent hamar elmosogatni, így nem lesz akkora edényhegy, főként az ebéd utáni ejtőzés idejéből farag le rendesen, ha ebéd utánra hagyod az egész mosogatást.
  • Amint megszáradtak az elmosogatott edények, hamar rakd el a helyükre.

A kislakásban minden részlet szembeötlő, a mosogató és az edényszárító állapota is.

5. Szemetes:

  • Ne várd meg, míg szagfelhő veszi körül a szemetest, viszonylag sűrű időközönként kell kiüríteni, majd fertőtlenítéssel megtisztítani a tárolóedényt, aztán szükség szerint belehelyezni az újabb szemeteszsákot.
  • Szelektív hulladékgyűjtőket érdemes beszerezni, olyanokat, amelyeknek van belső tárolórészük. Ez esetben külön műanyag zsák sem kell, viszont ebben az esetben (ha pl. szerves hulladékról van szó) kötelező az ürítést követő tisztítás, fertőtlenítés. Külön érdemes a papírt, üveget, műanyagot, fémet és komposztálható cuccokat gyűjteni. (Nálunk a lemerült elemek és a lejárt gyógyszerek is külön gyűjtőt kaptak.)
  • Ha a kislakásban több gyűjtő nem fér el, lakáson kívüli megoldásokban kell gondolkodni, illetve a szelektív kukákba való azonnali elhelyezést kell alkalmazni.

6. Szagtalanítás:

Mivel a kislakások nagy része egy légterű (legfeljebb a fürdőhelyiség szokott szeparált lenni), arra is törekedni kell, hogy a sütés-főzés illata, s egyéb más szagok ne ivódjanak bele a ruháidba, bútoraidba.

  • Mindenképp célszerű a rendszeres szellőztetés és a szagelszívó készülék használata.
  • Amikor sütni-főzni kezdesz, a szekrényen kívül tartózkodó ruháidat érdemes elpakolni. A mosott ruhák teregetését se ekkorra időzítsed.
  • Főzések-sütések alkalmával használj fedőket, alufóliát, kuktát, jelentősen le tudja szorítani a szagokat is, nemcsak a gőzt. Főzések helyett inkább a sütőben történő párolást-sütést részesítsd előnyben.

7. Páramentesítés:

PROBLÉMÁK:

  • A kislakásban nagyon gyorsan meg tud nőni a páratartalom, pusztán az ottléted miatt is, de a főzés, fürdés, teregetés, gőzölős vasalás, otthoni edzés is bőven hozzátesz.
  • A mai ablakok nagyrésze túl jól zár és szigetel.
  • Habár már kaphatók szellőző-nyílással rendelkező ablakok is, kislakásban nem célszerű ezeket beépíteni, mert télen a szellőztetés alkalmával az egész lakás melegét veszíted el nagyon hamar, a fűtés így gazdaságtalan és drága lesz. Télen a fosszilis fűtőanyagok elégetése miatt általában is rosszabb a kinti levegő minősége, így nem mindig lehet jól szellőztetni.
  • Télen, a fagyok beálltával már ritkábban nyitogatod az ablakaid, emiatt fokozottabban nő a beltéri páramennyiség, ilyenkor azt láthatod, hogy csurog a víz az ablakokról, fürdőben a csempékről, s penészfoltok kezdenek megjelenni nemcsak a falakon, hanem számos, nem megfelelő helyen tárolt cuccodon is (megfelelő hőszigeteléssel ellátott kislakásban, optimális beltéri hőmérséklet mellett is!).
  • Nem győzöd majd irtani a penészgombát, de újra és újra meg fog jelenni ugyanott s másutt is, nagyon erőteljesen tud terjeszkedni. Dohszag fogja átjárni a holmijaidat.
  • A magas páratartalom miatt komoly légúti gondokkal (pl. nehézlégzésssel, asztmával, hörgő- illetve tüdőgyulladással) találhatod szembe magad, amelyekből nagyon nehéz kijönni, ha nem változtatsz a páramennyiségen. A porallergiásoknak tudniuk kell, hogy a poratkák szeretik a nyirkosságot és ez asztmára hajlamosító tényező.

TANÁCSOK:

  • Erre az a legjobb megoldás, ha beszerzel egy komolyabb, önálló páramentesítő készüléket. Kb. 70 ezer ft feletti értékű, nagyobb készülékre gondolj, alább nem szabad adni. Olyan példányt kell szerezni, amely méri a páratartalmat, s jelzi, hogy az az optimális tartományban van-e vagy sem. Tapasztalom, hogy a készülék szó szerint nélkülözhetetlen kelléke a kislakásnak. Azonban számíts a páramentesítő zümmögő hangjára (halk zúgására), amely hasonló a működő klíma hangjához. Éjjeli órákban, ha nem zavar a zümmögése, bőven fel tudja reggelre frissíteni a lakás levegőjét. Másnapra az előző este kiteregetett vizes ruhák, nedves törülközők is szépen megszáradnak.
  • A páramentesítés miatt fokozottan kell figyelni a lakás tisztaságára, sűrűbben kell portalanítani.
  • Tilos páramentesítőt használni, ha nem irtottad ki maradéktalanul a lakásodban megjelent penészt, különben a penész spóráit szórod vele még jobban szerteszét.
  • Ha már megjelentek nálad a penész foltok, ajánlott a szakszerűen elvégzett penészirtást követően teljesen kifesteni a lakásod, aztán beruházni egy jó páramentesítőbe (vannak 1az1-ben klíma és páramentesítő készülékek is). Tiszta lappal kezdhetsz így vele…
  • Az ideális beltéri páratartalom: 50-60 % körül mozog. Érdemes külön páratartalmat mérő kiskütyüt is beszerezni s a lakás megfelelő pontjára kitenni.
  • Megjegyzem, a páratartalmat befolyásolják a szobanövények is, túl sok, nagy növényt ne telepíts a kislakásodba.

8. Mosás, ruhaszárítás:

  • Ha nincs páramentesítőd, ne bent teregess, nyáron kint (ha van kert, terasz, erkély), télen inkább szárítógéppel szárítsd a mosott cuccaidat (tudom nem minden ruha szárítható így).

  • Kaphatók nagyon jó, egy az egyben mosó- és szárítógépek, érdemes egy jó darabot beállítanod a konyhába vagy a fürdőbe, így nem foglalnak sok helyet.
  • Ha van páramentesítőd, a mosást érdemes úgy időzíteni, hogy az esti órákban tudj kiteregetni. Egy éjszaka alatt megszáradnak a ruhák, a terebélyes ruhaszárítót nyugodtan ki lehet tenni a lakás közepére, nem lesz útban, mint nappal. Reggel már be is szedheted a megszáradt ruhákat.

Tiszta, rendes ház / lakás