Nagyon finom, nemzetközileg ismert, koreai savanyúság, amelynek több verziója is elkészíthető.
Íme az egyikük, kettő db egy literes csatos üvegre szóló mennyiséggel:

Mi kell hozzá?

1 szép nagy, friss kínai kel (kb. 1,3 kg)

4 szál újhagyma

1 rúd sárgarépa (kb. 35-50 g

1/2 rúd jégcsapretek (kb. 170 g)

4-5 csapott evőkanál (nem jódozott) só

Pasztához:

  • 2 evőkanál rizsliszt
  • 240 ml zöldségalaplé
  • 1 evőkanál barnacukor
  • 9 gerezd fokhagyma
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 1 teáskanálnyi méretű friss, pucolt gyömbér
  • 2,5 evőkanál szójaszósz
  • 1 lapka előre beáztatott tengeri alga (moszat) és/vagy 1-2 evőkanál osztrigaszósz vagy halszósz
  • 65 g gochugaru vagy kimchi paprika (de ha semmiképp nem tudunk ilyet szerezni, ki lehet váltani mással, én ide cayenne bors-pelyheket, őrölt édes pirospaprikát és “Édes Anna”- nyers darált paprikát használtam fel)

Elkészítése:

1A kel aljába (torzsájába) rövid szakaszon késsel belevágunk és ott kézzel megfogva a kelt kétfelé hasítjuk szét, majd ugyan ilyen eljárással negyedeljük is, így nincsenek késsel vágott levélszélek és -maradékok, hanem szépen egyben maradnak a levelek.

2Egy tál hideg vízbe röviden belemártogatjuk, majd a képen látható (nagyobb) méretre kockázzuk fel. Nagyobb tálba helyezzük és jó alaposan beforgatjuk kb. 4-5 evőkanálnyi sóval. Ezt a tálat félre tesszük, időnként (félóránként) járjunk vissza hozzá, óvatosan átforgatni annak tartalmát.

3Aztán elkészítjük a rizslisztes masszát, két evőkanálnyi rizslisztet kis lábasban elkeverünk zöldségalaplével, közepes lángon felforraljuk, ekkor teszünk bele 1 evőkanálnyi cukrot, majd pár percig, míg fényes nem lesz a massza, rotyogtatjuk-keverjük. Aztán levéve a tűzről azt is félretesszük, hogy teljesen kihűljön.

4A répát és a “jégcsapot” gyufaszál méretre aprítjuk, a zöldhagymát ferdén vágjuk fel 1-2 ujjnyira.

5Turmixgépbe pakoljuk a vöröshagymát, fokhagymákat, gyömbért, majd krémesre turmixoljuk és a kihűlt rizslisztes masszához keverjük.

6Hozzákeverjük ízlés szerint a szójaszószt, az osztrigaszószt vagy halszószt vagy az előzetesen beáztatott tengeri algát, vagy zöldségalaplevet (ezutóbbi esetben 3 csapott evőkanál sóval és 1 evőkanál barnacukorral).

7Aztán jön a gochugaru (vagy Cayenne bors-pehely, őrölt piros paprika és darált nyers pirospaprika) is bele. Alaposan összekeverjük. Kóstoljunk, legyen kellemesen, nem túlzottan sós, kissé csípős a tartalma.

8A kelt – ami már puha lett a sótól – nagy tál hideg vízben háromszor is átmossuk-átöblítjük (óvatosan, hogy ne törjön-szakadjon a húsa), majd leszűrjük és nagy tálba helyezzük.

9A piros masszát hozzáadjuk a kelhez, kézzel alaposan átforgatjuk, beledolgozzuk a kelbe. Ajánlatos most gumikesztyűben lenni, hogy ne fogja meg a kezünket a pirospaprika.

10Majd az előkészített, tiszta üvegekbe kanalazzuk, tömörítjük. Zárjuk le és helyezzük hűtőbe, alájuk magas peremű tálkát tegyünk, mert a fermentálódás alkalmával egy ideig levet fog ereszteni (rendszeresen sziszegtessük, nyitogassuk ki a fedelét). Hagyjuk érni legalább 2-3 hétig, aztán már rá lehet járni. Minél későbbre halogatjuk annak fogyasztását, annál savanyúbb lesz, hasonlóan a savanyú káposztához.